Květinová garsonka – návrh multifunkční místnosti v moderně ženském stylu

Garsonka ve zvýšeném přízemí zrekonstruovaného neoklasicistního domu má celkem 23 m2, z toho pokoj pouhých 15 m2. Měla by sloužit jako byt pro občasné přespání majitelky i jako rezervní byt pro návštěvy. Na její návrh jsem měla jen dva měsíce. Při návrhu interiéru bylo potřeba dostat na minimální plochu několik funkcí – spaní, odpočinek, vaření i stolování. Je těžší zařizovat malý prostor než ten, kde se můžete ,rozmáchnout‘, musela jsem pečlivě promyslet každý detail. Majitelka mi dala volnou ruku i finančně. Chtěly jsme to mít hlavně hezké, na druhou stranu, kde to šlo, snažila jsem se uspořit. Nic se nebouralo, budoucí multifunkční místnosti jsem musela přizpůsobit vývody elektřiny a vody.

Luxusní postel za umírněnou cenu

Majitelka si přála „hotelovou“ postel. Vybrala jsem levnější korpus v IKEA a k němu jsem nechala ve studiu Zebří oko vyrobit originální čalouněné čelo. Luxusní kus nábytku tak vyšel na 35 000 Kč. Zajímavé židle jsem našla v nábytkovém řetězci – stály jen tisícovku.

Feminní neoklasicistní styl

Mojí snahou bylo vytvořit moderní, žensky laděný interiér s detaily odkazujícími na atmosféru neoklasicistního domu. Stěny v předsíni a okolo postele jsem nechala obložit profilovanými MDF deskami, ze stejného materiálu je i fabion, který probíhá pod stropem. Obloučky fazet jsem sladila s kulatými nočními stolky. Jídelní kout vyřešilo „účko“, respektive stůl, který je možné posouvat: v posteli lze posnídat, před ní třeba poobědvat.

Květinové aranžmá

Romantický mix barev se odvíjel od růžového přehozu, který jsem vybrala jako první. Doplňují ho zelená, šedá a karamelová na hedvábných závěsech a na stropě. Tmavý odstín snižuje strop, ale to jsem si mohla vzhledem k vysokým stropům dovolit. V malém bytě jsem neměla šanci udělat něco výjimečného, nevešel se sem žádný výrazný solitér. Proto jsem volila výraznou stěnu. Dohodla jsem se s malířem Pavlem Dolejšem a zadala jsem mu motiv. Květinová stěna nakonec dopadla skvěle a majitelce se líbila snad nejvíce z celého bytu.

Kuchyně

Majitelka moc nevaří, tudíž neměla zvláštní nároky na kuchyň. Tu se mi přesto podařilo plnohodnotně vybavit. Nábytek v kuchyni v odstínu slonové kosti vyrobili v Truhlářství Pazour. Stěnu nad pracovní deskou překrývá matné sklo, válcová nerezová digestoř tvarem koresponduje s bodovým osvětlením v předsíni. Lednice se vešla pod varnou desku. A protože i koupelna je hodně malá, musely se pro kombinovanou pračku se sušičkou vyšetřit centimetry v kuchyňské lince.